OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
FINTROLL, FALKENBACH, KORPIKLAANI, THYRFING a MOONSORROW… iba malý, známejší, zlomok kapiel, ktoré sa rozhodli oprášiť časy vikingské, doby spred príchodu kresťanov do Škandinávie. Kým (cez osobu Henri Sorvaliho personálne prepojení) FINNTROLL sa ponorili do zbesilého víru hummpy, FALKENBACH vzdáva tradičnejší hold severskej ľudovej tvorbe, KORPIKLAANI neváhali pridať k spomínaným ingredienciám trochu pivného hevíku a THYRFING je viacmenej klasický black, poslední menovaní sa rozhodli zmiešať všetky spomenuté prísady dohromady.
Doska „Voimasta Ja Kunniasta“ priniesla MOONSORROW svetový úspech, presne v súlade s rastúcou obľubou vikingského pagan metalu. Pred vydaním štvrtého regulárneho albumu sa agilní Spinefarm (resp. ich extrémnejší sublabel Spikefarm) rozhodli fanúšikov predpripraviť remasterovaným znovuvydaním debutu „Suden Uni“ s od základu prepracovaným artworkom a bonusovým DVD.
MOONSORROW nepatria ku zakladateľom žánru, pôvodné vydanie „Vlčieho sna“ sa datuje do roku 2000. Napriek tomu, že pätica muzikantov z krajiny tisícich jazier sa snaží o vlastný prístup, postavený na strednetempom heavy-blacku, výrazne obohatenom klávesami a čistým vokálom, sú vplyvy severského folklóru také výrazné, že uberajú originalite a jedinečnosti a naopak, pridávajú zameniteľnosti a predvídateľnosti. Zaujímavým faktom je, že len jedna skladba (nerátajúc „chlastací“ bonustrack a krátke outro) má pod šesť minút, ťažisková „1065: Aika“ trvá dokonca minút jedenásť. MOONSORROW tak svojej fínsky spievanej hudbe dávajú epický nádych, čo v spomínanej „1065: Aika“ podčiarkujú nostalgicky historizujúcim textom o heroickom odpore voči christianizácii severu Európy. Vďaka tomuto faktu sú zotreté hranice medzi piesňami, takže upútajú hlavne výraznejšie pasáže, ako záver „Tuulen Koti, Aaltojen Koti“ či až úsmevne rozprávkovo hrdinská „Köyliönjärven Jäällä“ o zamordovanom kresťanskom misionárovi. Aj keď dominuje dvojkopákový kolotoč, nie je núdza o akustické vybrnkávačky, objavia sa akordeón, fúkacia harmonika a klávesové registre od organu po flautu. Poteší, ale takých tu už bolo.
Ťažko však čakať, že práve reedícia „Suden Uni“ pritiahne MOONSORROW viac fanúšikov. Prvá nahrávka je prvá nahrávka, a napriek istej dávke osobitosti v skladaní či aranžiach ide o menej výrazné dielo, ak ho berieme do úvahy ako celok. Okrem (vďaka remasteringu?) skvelému zvuku a spomínaného bonusu, ktorým je ľudová „Tulkaapa Äijät!“, poteší zberateľa DVD s dvoma klipmi – jedným koncertným a druhým tak neuveriteľné gýčovým, že sa čudujem, že ho inak vcelku vkusne pôsobiaca kapela pustila na svetlo božie – a štvorpiesňovým live záznamom z open air festivalu Tuska 2003. Umelou krvou postriekaní „vikingovia“, hrajúci v nevďačnom podvečernom čase, síce pôsobia mierne komicky, ale image je image, tak čo.
Napriek všetkým výhradám je táto (dvoj)doska kusom poctivej roboty, a po technickej stránke dokonale napĺňa pojem „hodnotná reedícia“. Myslím, že pre tých, čo svoj obľúbený „Suden Uni“ schovávajú kdesi v zákutiach harddisku či na napálenej placke, by mohlo ísť o vďačný tip na kúpu.
Napriek všetkým výhradám je táto (dvoj)doska kusom poctivej roboty. Myslím, že pre tých, čo svoj obľúbený „Suden Uni“ schovávajú kdesi v zákutiach harddisku či na napálenej placke, by mohlo ísť o vďačný tip na kúpu. Tulkaapa Äijät!
6 / 10
Lord Eurén
- klávesy (na koncertoch)
Henri Urponpoika Sorvali
- g., kláv., akordeón, fúkacia harmonika, čistý spev
Marko Tarvonen
- bicie a perkusie, 12-strunná g., vokály
Ville Seponpoika Sorvali
- spev a basgitara
Mitja Harvilahti
- gitara (8), gitara (na koncertoch)
1. Ukkosenjumalan Poika
2. Köyliönjärven Jäällä (Pakanavedet II)
3. Kuin Ikuinen
4. Tuulen Koti, Aaltojen Koti
5. Pakanajuhla
6. 1065: Aika
7. Suden Uni
8. Tulkaapa Äijät! (bonus track)
9. Sankarihauta (promo video, na DVD)
10. Jumalten Kaupunki (promo video, na DVD)
11. Jumalten Kaupunki (Live at Tuska Festival 2003, na DVD)
12. Sankarihauta (Live at Tuska Festival 2003, na DVD)
13. Kylän Päässä (Live at Tuska Festival 2003, na DVD)
14. Unohduksen Lapsi (Live at Tuska Festival 2003, na DVD)
Jumalten aika (2016)
Varjoina kuljemme kuolleiden maassa (2011)
Tulimyrsky (EP) (2008)
Viides luku – Hävitetty (2007)
Verisäkeet (2005)
Suden Uni + DVD (2004)
Kivenkantaja (2003)
Tämä Ikuinen Talvi (2001)
Voimasta ja Kunniasta (2001)
Suden Uni (2001)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Spikefarm Records / Universal Music
Stopáž: 46:27
Produkce: MOONSORROW
Studio: Tico-Tico Studios (nahraté vo februári 2000)
Albový debut MOONSORROW se mi ve své době velmi pozdával. Pravda, zub času už mé nadšení nahlodal více než dost, ale faktem zůstává, že "Suden Uni" se příznivcům žánru musí líbit. Nechybí mu chytlavé melodie, skočné hoppa hoppa tempa a ani správná "pagan" atmosféra. Objektivně nemám nic, co bych této nahrávce mohl vytknout. Je přesně ušita na míru publika, kterému je určena. Takže je asi vše v nejlepším pořádku, že?
K tvorbě finských sekerníčků mají někteří redaktoři kvůli jednomu nejmenovanému severskému božstvu dosti špatný vztah. Pravdou ale zůstává, že navzdory negativní magii slov Voimasta Ja Kunniasta je tahle kapela dokonalým vzorem viking hevíkové jaloviny se vším všudy. Debut "Suden Uni" však představuje kapelu v silnější formě, byť hraje klasickou kytarovou šumařinu s povrchními vlivy folkloru. Ale baví, o což jde především. Nesedí mi tuctový vokál, celkem se mi zamluvají některé melodie a gradace skladeb. V rámci svého žánru jsou MOONSORROW opravdu dobří, což ale vzhledem k jeho úrovni není zas až takové vyznamenání.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.